معرفی مشاغل مرتبط با رشته کامپیوتر

امروزه  گستردگی و نفوذ کامپیوتر در مشاغل و کسب و کارها بر کسی پوشیده نیست. عدم نیاز به سرمایه اولیه و یادگیری هنرآموزان در بازه های کوتاه مدت، سبب شده این رشته در لیست پر مخاطب ترین رشته های ایران قرار گیرد. همچنین بر اساس آخرین گزارشات و آمارهای «وزارت علوم»، رشته کامپیوتر رتبه اول بیشترین درصد اشتغال فارغ التحصیلان را در بین تمام رشته ها به خود اختصاص داده که این مطلب از ظرفیت بالای این رشته در اشتغال حکایت دارد.

در ادامه تعدادی از مشاغل مرتبط با کامپیوتر که هنرآموزان این رشته می توانند در آن مشغول به کار شوند را معرفی می نماییم.

رشته کامپیوتر

انیمیشن سازی

به دلیل ارتباط نزدیک این رشته با حوزه های سرگرمی، صنعت تبلیغات و رسانه، رشته انیمیشن سازی دارای بازار کار بسیار مناسبی است. فارغ التحصیلان این رشته در

انیمیشن سازی

صورت کسب مهارت‌های لازم می توانند در استدیوهای انیمیشن سازی و بازی سازی و همچنین بصورت فریلنسری بدون تعهد به شرکت یا سازمان خاص در فضای مجازی شروع به کار نمایند. در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم، زمینه های مختلف انیمیشن سازی تعرفه ای نیم میلیون تومانی تا چند میلیون تومانی به ازای هر یک دقیقه انیمیشن دارد.
از دیگر زمینه هایی که مرتبط با انیمیشن سازی است، تیزینگ های تبلیغاتی(تیزر تبلیفاتی) است که بسته به نوع آن می توان از انیمیشن نیز در تولید و ساخت آن استفاده کرد.

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک

 

گرافیک یک رشته هنری پردرآمد است که طرفداران زیادی را در سراسر دنیا و بخصوص ایران به خود جذب کرده است. لازمه این رشته  داشتن ذوق هنری، خلاقیت و کمی مهارت است. این رشته دارای حوزه های مختلفی است که طراحان بسته به سلیقه و توانایی خود می توانند بصورت تخصصی به آن ورود کنند. در ادامه به مهمترین زمینه های طراحی گرافیک در بازار ایران می پردازیم:

طراحی لوگو

لوگو یک نشانه ی گرافیکی است که به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این ها طراحی می گردد. این نشانه ی گرافیکی به وسیله ی برندهای مختلف از جمله اشخاص، شرکت های تجاری و کسب و کارهای کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
طراحان گرافیگی که بصورت تخصصی فقط کار طراحی لوگو انجام می دهند می تواند در کانون های تبلیغاتی، چاپ خانه ها، شرکت های طراحی، دفاتر مجله و روزنامه ها، آگهی ها و یا بصورت فریلنسر مشغول به کار شوند.
درآمد طراحان لوگو نیز بسته به موقعیتی که در آن مشغول به کار هستند، متفاوت است اگر کارمند مجموعه ای باشند بسته به مهارتشان بالای چند میلیون تومان در ماه درآمد خواهند داشت.
اما بسیاری از متخصصین این حوزه بصورت فریلنسری مشغول به کار هستند و تعرفه خدماتشان به ازای طراحی هر لوگو از یک میلیون تومان تا چند ده میلیون تومان متفاوت است. لازم به ذکر است، تعرفه طراحی لوگو همانند تابلوهای هنری دارای سقف خاصی نیست.
علاقمندان به کار در این حوزه می توانند جهت سفارش گرفتن از سایت های فریلنسری، شبکه های اجتماعی و یا وبسایت شخصی خود استفاده کنند.

طراحی تبلیغات، بنر، کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، پوستر، اینفوگراف و… از دیگر زمینه های طراحی گرافیک است که علاقمندان به این حوزه می توانند در آن فعالیت نمایند.

لوگو

طراحی وبسایت

امروزه وبسایت ها به جزء جدایی ناپذیر دنیای رسانه ها بدل شده است و کمتر برندی را می شناسیم که حداقل یک وبسایت برای خود راه اندازی نکرده باشد. علاقمندان به این حوزه از رشته کامپیوتر می بایست مهارت های خود را در زمینه های برنامه نویسی وب و یا گرافیست ظاهری وبسایت ها تقویت نمایند. طراحان وب همانند سایر مشاغل حوزه آی تی می توانند در شرکت های طراحی مشغول به فعالیت شوند و یا به صورت فریلنسری در فضای مجازی فعالیت نمایند.
طراحان وب سایت معمولا بصورت پروژه ای کار می کنند و درآمدشان بسته به بزرگی پروژه متفاوت است.
در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم، بصورت عرف طراحان سایت، تعرفه خدمات خود را حداقل 150 هزار تومان به ازای هر ساعت کار ذکر می نمایند و معمولا ساده ترین پروژه های آنان درآمدی بالای 5 میلیون تومان برای آن ها خواهد داشت و بسته به مهارت طراح ممکن است ماهیانه درآمدی چند ده یا چندصد میلیون تومانی داشته باشند.

برنامه نویسی
تولید محتوا

تولید محتوا

از دیگر مشاغل امروز دنیای آی تی و فضای مجازی، شغل تولید کننده محتواست. تولید کننده های محتوا می توانند در هر یک از زمینه هایی که تا کنون در این مقاله نام بردیم مشغول فعالیت شوند. علاوه بر زمینه های نام برده شده تولید کننده های متحوا می توانند به مقاله نویسی در وبسایت های مختلف، صفحات شبکه های اجتماعی برای اشخاص و برندها و تمام کسانی که نیاز به تولید مستمر محتوا در فضای مجازی دارند، به فعالیت بپردازند.
تولیدکنندگان محتوا معمولا در آژانس های تولید محتوا مشغول به کار می شوند و در حوزه مقاله نویسی لازمه کار آن ها تسلط کامل به مسائل مرتبط با نگارش و نوشتن متن است.

تعمیرکار رایانه

تعمیرکار و پشتیبان رایانه

بدون شک همه افراد از پس بر طرف کردن مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر خود بر نمی آیند؛ اینجاست که اهمیت شغل تعمیرکار و پشتیبان رایانه آشکار می شود. افرادی که تمایل دارند در این شغل مشغول به کار شوند می بایست به مسائل فنی، نرم افزاری و سخت افزاری رایانه تسلط کامل داشته باشند. هرچند با کمی اطلاعات پایه و جستجو در اینترنت یک تعمیرکار فنی می تواند از پس هر کاری در این زمینه برآید. امروزه بسیاری از مشکلات نرم افزاری حتی از راه دور قابل رفع است اما تعمیر سخت افزاری نیازمند حضور و بر طرف کردن مشکل بصورت حضوری است. یکی از معایت این شغل نسبت به سایر مشاغل حوزه آی تی، نیازمند جا و مکان بودن در یک محل تجاری و پر رفت و آمد برای انجام کار است. در حال حاضر به دلیل اشباع این شغل در بازار کار افراد کمتری به سراغ آن می روند البته همچنان بازار کار برای این شغل در شهرها و روستاهایی که رغیبی برای کار وجود نداشته باشد به لحاظ اقتصادی توجیه دارد.

اجرا و پشتیبانی شبکه

یکی از نیازهای اولیه ادارات، سازمان ها و شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ قطعا پیاده سازی و نگهداری شبکه کامپیوتری ساختمان و محل کار کارمندان است. علاقمندان به این شغل باید با پیاده سازی انواع شبکه های کامپیوتری و نحوه نگهداری آن آشنا باشند. یک شبکه کامپیوتری با اندازه متوسط در یک ساختمان کوچک چند ده میلیون تومان هزینه خواهد داشت و معمولا فریلنسرهای مجری شبکه 20 الی 25 درصد کل هزینه اجرا را به عنوان دستمزد برای خود در نظر می گیرند این شغل یکی از پردرآمدترین شغل های فیزیکی رشته کامپیوتر در ایران به شمار می آید. از معایب این کار می توان، نیازمند تجهیزات و وسایل اولیه ی گران قیمت جهت اجرای شبکه برای مشتریان را برشمرد به همین علت کسانی که در این حوزه مشغول به کار هستند می بایست ارتباط های قوی با شرکت های تامین کننده تجهیزات و لوازم مصرفی شبکه داشته باشند.

شبکه

اینفلوئنسر

واژه influencer در لغت به معنی «تاثیرگذار» است. اما در دنیای شبکه‌های اجتماعی به کسانی گفته می‌شود که در یک یا چند شبکه اجتماعی شناخته شده باشند. اینفلوئنسرها در حقیقت سلبریتی‌های شبکه‌های اجتماعی هستند. در حالی که شاید خارج از آن شبکه اجتماعی زندگی کاملا عادی داشته باشند و آنچنان شناخته شده نباشند!
این شغل ارتباط خاصی با علوم آکادمیک رشته کامپیوتر ندارد اما فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر با توجه به مهارت هایی که می آموزند می توانند نسبت به سایر افراد در این شغل یک قدم جلوتر باشند. همچنین با توجه به ارتباط آن با فضای مجازی و آی تی بهتر دیدیم این شغل نیز در این مقاله معرفی گردد.

اینفلوئنسر

کلام آخر

قطعا زمینه هایی که در این مطلب برشمردیم تمام مشاغل رشته کامپیوتر نبوده و معرفی تمام زمینه های آن در این مجال نمی گنجد که خود گویای ظرفیت بالای این رشته در ایجاد اشتغال در زمینه های مختلف است. امیدوارم با ارائه این مطلب گامی در جهت شناساندن و معرفی بیشتر این رشته برداشته باشم.
«محمدرضا بتوئی» هنرآموز رشته کامپیوتر، پرورش و آموزش زبرخان